Zdrowe ząbki dziecka bez strachu przed dentystą

Zdrowe zęby to ważny aspekt życia zarówno dziecka, jak i już dorosłej osoby. Po to, żeby duży Jan dbał o swoje uzębienie i regularnie odwiedzał stomatologa, trzeba uczyć zdrowych nawyków już małego Jasia.

O ząbki malucha należy dbać już od 6 miesiąca życia. Na początku nie będzie nam potrzebna pasta. Używamy specjalnej, miękkiej szczoteczki i i delikatnie czyścimy ząbki raz dziennie. Wraz z wyżynaniem się ząbków można zacząć stosować odrobinę specjalnej dla dzieci pasty do zębów. Takie mycie ząbków powinno odbywać się już dwa razy dziennie.

Nie bez wpływu na stan ząbków jest oczywiście dieta. Do minimum ograniczyć powinniśmy słodycze, sztucznie słodzone napoje. Chrupanie warzyw i owoców jest za to bardzo pozytywnym nawykiem.

Chłopiec i jego zębyPo wieczornym myciu zębów wykluczone są słodycze oraz słodkie napoje, jedynie woda. Należy również ostrożnie obchodzić się z sokami. Faktycznie są zdrowe i dietę dziecka można nimi wzbogacać, ale nie powinniśmy pozwalać, żeby dziecko godzinami sączyło taki napój ( na przykład za pomocą kubka niekapka). Sok dziecko powinno wypić jednorazowo i w miarę szybko, żeby ograniczyć czas działania cukru na ząbki.

Ważnym aspektem dbania o zdrowie uzębienia są wizyty u dentysty. Kontrole u stomatologa powinniśmy wprowadzić już u kilkulatka. Przed takimi wizytami nie wprowadzajmy nerwowej atmosfery, traktujmy to jako coś normalnego i zwyczajnego, nie okazujmy lęku i strachu. Warto do takiej wizyty dziecko zawczasu przygotować.

Cenne będą spokojne rozmowy, które wyjaśnią dziecku przebieg wizyty, opowiedzenie co lekarz będzie robił i dlaczego jest to ważne. Można zaopatrzyć się w specjalne książeczki z bajkami, których bohaterzy również spotykają się pierwszy raz z dentystą. Bardzo dobrym pomysłem jest zabawa w dentystę. Stomatologiem może być raz rodzic, raz dziecko, pacjentami mogą być również misie i lalki. Takie sposoby oswoją dziecko z tematem dentysty.

Nie należy jednak okłamywać dziecka i opowiadać, że podczas zabiegów nic nie będzie bolało i wszystko będzie bezproblemowe. Może bowiem wystąpić dyskomfort, a dziecko poczuje się oszukane i przestanie nam ufać. Co gorsze może zniechęcić się do dbania o zęby.
Pierwszą wizytę u stomatologa można zorganizować w sposób adaptacyjny.

Na takiej wizycie nie dążmy specjalnie do momentu, w którym dentysta będzie wykonywał jakiekolwiek zabiegi. Można po prostu pokazać dziecku gabinet, fotel stomatologiczny, tak żeby mogło się z nim oswoić.

Możemy wybrać stomatologia, który specjalizuje się w leczeniu dzieci, potrafi zapobiegać lękom i ma kolorowy, przyjazny dzieciom gabinet.
Niewiele potrzeba starań, aby wszczepić w dziecku prawidłowe nawyki dbania o zęby. Warto jednak robić to systematycznie i starannie, aby pozwolić uniknąć naszym pociechom problemów zdrowotnych, a także jakże częstego lęku przed stomatologiem.

Leave a Reply