Włosy i skóra głowy – reguły dotyczące ich pielęgnacji jesienią i zimą
Włosy i skóra głowy – reguły dotyczące ich pielęgnacji jesienią i zimą
Zimne, suche lub wilgotne powietrze, ostry wiatr ma ujemny wpływ na zdrowie, a co idzie za tym, także na wygląd włosów.
Są osłabione i zwiększa się ich łamliwość. To właśnie w okresie jesienno-zimowym należy szczególnie o nie dbać, ponieważ zmienione warunki atmosferyczne mogą przysporzyć wielu problemów.
Zadbaj o włosy:
• Dbaj o odpowiednie nawilżanie włosów stosując szampony bądź odżywki zawierające alkohol cetylowy,
• Spłukuj odżywkę i szampon zimną, a nie ciepłą wodą w celu zatrzymania wilgoci we włosach,
• Susz włosy chłodnym strumieniem powietrza. Przy wysokiej temperaturze włosy niszczą się i sprawiają, że są bardziej podatne na uszkodzenia pod wpływem zimna i wiatru,
• Nie wychodź z domu z wilgotnymi włosami, upewnij się, że są całkowicie suche. Niska temperatura może zamrozić lekko wilgotne włoski, co doprowadzi do ich zniszczenia i rozdwojenia końcówek,
• W czasie wietrznych dni spinaj włosy. Dzięki temu nie będą rozczochrane, ale uchroni je to przed uszkodzeniem wywołanym silnym i porywistym wiatrem.
Oto kilka zasad dotyczących pielęgnacji skóry głowy i włosów:
W skórze głowy mieszczą się cebulki mające ogromny wpływ na całe włosy – podczas, gdy będą posiadały więcej mikroelementów i witamin, włosy będą rosły zdrowsze i mocniejsze. Gdy nie będziemy pielęgnować skóry głowy, możemy zaobserwować większe przetłuszczanie włosów, wypadanie, czy nawet łupież.
• Rzecz jasna- myj włosy. Włosy trzeba myć tak często jak tego wymagają. Do mycia dobrze jest korzystać z delikatnych szamponów (bez detergentów). Natomiast woda powinna być w sam raz, ani nie gorąca, ani nie zimna.
• Zrób peeling. Peeling skóry głowy jest zabiegiem, o którym pamięta niewiele osób. Dzięki temu możemy oczyścić skórę głowy, usunąć obumarły naskórek i pobudzić krążenie. W tym aspekcie może nam posłużyć cukier (zwykły, trzcinowy, brązowy), ale i też kawa. Aby ulepszyć peeling można dodać do niego glinkę czy też miód.
• Używaj wcierki/ampułki. To genialna recepta dla osób, którym zależy na szybkim poroście. Wzmacniają one cebulki, jak i również pomagają w walce z nadmiernym przetłuszczaniem. Dobrze jest używać wcierki, które nie zawierają alkoholu
• Wykonaj zabieg olejowania. Ten przyczynia się m. in. do przyspieszenia porostu. Jednak nie zaleca się każdemu tego typu zabiegu. Dochodzi czasem do tego, że zastosowanie olejów natęża wypadanie włosów.
• Wykonuj masaż. Masaż poprawia krążenie, cebulki wówczas są dotlenione. Dobrym połączeniem będzie masaż z zastosowaniem wcierki.
• Ogranicz farbowanie. Związki, które wchodzą w skład farb dosyć często podrażniają skórę głowy, która staje się wysuszona, podrażniona i piecze. Starajmy się farbować włosy jak najrzadziej.
• Zdrowo się odżywiaj. Zdrowe odżywianie nie tylko wpłynie na stan skóry, ale też na stan cery, skóry czy paznokci, a także na nasze samopoczucie. Wystarczy czasem zmienić nawyki żywieniowe, aby zauważyć ogromną zmianę w naszym życiu.
Dobrze byłoby, aby w menu pojawiało się więcej owoców, warzyw i w głównej mierze pełnowartościowych produktów. Bardzo ważne jest też picie wystarczającej ilości wody, czyli około 1, 5-2l.
• Suplementacja. Nie powinna stać się głównym środkiem na wszystkie problemy, powinna być dodatkiem uzupełniającym niedobory witamin.
• Czesanie. W czasie czesania włosów nie wolno szarpać. Szczotkowanie pomaga wygładzić włosy, rozprowadza po nich sebum i poprawia krążenie skóry głowy. Jest to więc wskazana czynność. Kręcone włosy raczej powinny taki zabieg wykonywać rzadziej.
• Fryzury. Aby nie męczyć cebulek i skóry głowy, najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z drastycznych upięć na co dzień. Oczywiście nie ma co poświęcać się w całości, bo przecież każda kobieta chce ładnie wyglądać, ale warto czasem jednak odpuścić jakąś fryzurę i dać skórze odpocząć.