Plusy i minusy ćwiczeń siłowych w domu
Aktywność fizyczna jest szalenie potrzebna każdemu człowiekowi, aby prawidłowo się rozwijać i nie popadać w żadne choroby. Wiele osób chętnie stosowałoby treningi wyrabiające siłę oraz mięśnie, lecz nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup karnetu na siłownię.
Dlatego też takie osoby szukają alternatyw pozwalających w dalszym ciągu rozwijać mięśnie. Tutaj właśnie swoją szansę na zaprezentowanie się wszystkim zainteresowanym ma trening siłowy w domu. Skutkiem tego naprawdę warto znacznie bliżej przyjrzeć się tej formie aktywności i tym samym poznać w sposób obiektywny jej zalety oraz wady.
Atuty przemawiające za treningami w domu
1. Nie wydajemy pieniędzy
Nie każdy może sobie pozwolić na zakup karnetu, który nie zawsze jest tani. Dodatkowo raczej niewiele osób ma siłownię pod nosem. Tym samym sam dojazd również generuje określone wydatki. Skutkiem tego nawet, kiedy cena jednostkowa biletu wstępu, paliwa nie wydaje się duża to jednak w skali roku kwoty te robią już pewne wrażenie.
Jednak osoby lubujące się w podnoszeniu żelastwa w domowym zaciszu zmuszone są ponieść określone wydatki na sprzęt. Pocieszające jest jednak to, że wówczas wszelkie wydatki na sprzęt mają miejsce tylko raz. Dodatkowo wcale nie musimy od razu domowej siłowni kompleksowo wyposażyć. Na dodatek sporo chętnych praktykuje trening siłowy bez sprzętu, który również jest świetnym wyborem i to nie tylko dla nowicjuszy.
2. Oszczędzamy czas
Jak wiadomo czasu nie da się nadrobić. Tym samym naprawdę warto przemyśleć długość ewentualnych dojazdów na siłownię. Do tego jeszcze dochodzi odpoczynek, prysznic oraz przebieranie się po skończonym treningu. To wszystko sprawia, że trening i elementy poboczne zajmują znacznie więcej czasu niż początkowo zakładaliśmy. Ten czas z całą pewnością dałoby się wykorzystać w jakimś pożytecznym celu.
3. Pełna swoboda w dobieraniu pory treningu
Dzięki temu, że odbywamy trening siłowy w domu jesteśmy uzależnieni tylko i wyłącznie od osobistych potrzeb, planu dnia i tym podobnych czynników. Dotyczy to również dni wolnych, świąt czy też treningów o nietypowych porach dnia.
4. Brak przypadkowych ćwiczących
Cóż tutaj można w zasadzie więcej dopisać? Nie musimy oczekiwać w kolejce do danego przyrządu. Do tego w żaden sposób nie przeszkadza nam towarzystwo innych osób.
Mankamenty wynikające z ćwiczeń w domowych warunkach
1. Niedostateczna ilość miejsca
Niestety trening w domu może mieć również i pewne wady. Przykładowo nie każdy zamieszkuje w dużym domu czy mieszkaniu. Tym samym mając do dyspozycji tylko kawalerkę trzeba się wykazać nieco większą kreatywnością.
2. Trening w pojedynkę
Dla części trenujących samotne ćwiczenia to świetny sposób na efektywny i ciężki trening. Jest jednak pewna grupa, która to nie podziela tej opinii w ten sposób ich motywacja do treningu znacząco spada.
3. Łatwość o dekoncentrację
Jak wiadomo na siłownię udajemy się z konkretnym zadaniem do wykonania. Wymaga to poświęcenia nieco czasu oraz energii. Mając w planach przeprowadzić trening siłowy w domu o motywację jest już nieco trudniej, ponieważ szereg bodźców atakuje nas z różnych stron. Kiedy gra TV, ktoś przyjdzie lub też inni domownicy mogą nas rozpraszać.
4. Zawężone możliwości
Nie mając ogromnego domu i jeszcze większej ilości pieniędzy raczej na pewno nie uda nam się skompletować sprzętu rodem z wypasionej siłowni. W momencie treningów o charakterze typowo rekreacyjnym nie powinno to być dużym problem.
Jednak nawet mając większe plany w stosunku do swoich treningów nie jesteśmy skazani na brak postępów. Wystarczy nam bowiem drążek oraz przynajmniej jeden kettlebell i już możemy wykonywać szereg pełnowartościowych treningów.
Słowem podsumowania trening w domu to tak naprawdę świetna alternatywa dla wypadów do klubu. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Z drugiej jednak strony te ograniczenia i nieco spartańskie czasem warunki mogą więcej zdziałać w kierunku naszych postępów niż luksusowa oraz bogato wyposażona siłownia.