Napoje energetyzujące – co powinieneś o nich wiedzieć?
Większość studentów nie potrafi przetrwać bez nich sesji. Pracownicy wielkich korporacji wypijają nawet po kilka puszek dziennie. Czy rzeczywiście warto pić popularne „energetyki”? Jak tak naprawdę wpływają na nasz organizm?
Odwodnienie
Głównym zadaniem „energetyków” jest zwiększenie naszej wydolności psychofizycznej. Ich działanie jest więc odmienne od napojów izotonicznych, które to dostarczają składników odżywczych, a także wyrównują poziom wody i elektrolitów w organizmie.
Dlatego właśnie podczas wzmożonego wysiłku zalecane są napoje izotoniczne, a nie energetyzujące. W „energetykach” znajduje się kofeina, która odwadnia organizm. Jako że nasz organizm odwadnia się również w wyniku samego wysiłku, napój energetyzujący nie jest najlepszym wyborem w takich sytuacjach.
Kofeina z alkoholem?
Pamiętajmy, że równie wyczerpujące może być… przyjęcie. Wysiłek związany z tańcem sprawia, że tracimy wodę w postaci potu. Do tego alkohol, który nie sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie i… nieszczęście gotowe. Dlatego mieszanie napojów energetyzujących z alkoholem może skończyć się tragicznie. Nie warto ryzykować – taki drink może spowodować zatrzymanie akcji serca.
Premie i bonusy
„Energetyki” mogą wywoływać wiele skutków ubocznych. Nieuzasadniona agresja czy niekontrolowane zachowania seksualne to tylko niektóre z „bonusów”, jakich możemy doświadczyć po wypiciu napoju energetyzującego.
Udowodniono też, że osoby spożywające takie napoje dość często decydują się na jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Oczywistym jest też, że „energetyków” nie powinni wybierać wysokociśnieniowcy, cukrzycy czy sercowcy. Odradza się je kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Oprócz wspominanych wyżej skutków, jakie wywoływać mogą napoje energetyzujące, pozostaje jeszcze kwestia bezsenności, nadpobudliwości, rozdrażnienia czy problemów ze skupieniem, jakie wystąpić mogą w dłuższym okresie. Dlatego lepiej jest szukać zdrowszej alternatywy. Yerba mate, soki warzywne czy herbaty ziołowe również mają właściwości pobudzające, a nie zagrażają w takim stopniu naszemu zdrowiu.